תיקון עולם: המהפכה של קופת גמל להשקעה בשוק הפנסיה

תיקון לחוק על שירותים פיננסיים הכחיד את קופות הגמל הנזילות. הביקורת הייתה קשה, רבים נטשו את קופות הגמל לטובת מוצרי החיסכון הפנסיוני החדשים. עשור שלם חלף מאז, ולפתע עולם הפנסיה יוצא בחדשה מרעישה: קופות הגמל הנזילות חוזרות. והפעם, בתור קופת גמל להשקעה. מתלבטים לגביי כספי הפנסיה שלכם? כדאי שתדעו על קופת גמל להשקעה
קופת גמל להשקעה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

מדינת ישראל מעודדת אותנו להפקיד את חסכונותינו בקופות הגמל. יותר מכך, היא אף מחלקת על כך זיכויים והטבות מס. רק שלאורך 20 השנים האחרונות, הרושם הנוצר הוא שקופות הגמל נמחקו מן התמונה, ופינו את מקומן לקרנות פנסיה חדשות וביטוחי מנהלים, מוצרי חיסכון פנסיוני חדשים ומשתלמים יותר מקופות הגמל ה"מיושנות". כל זה השתנה ברגע שקופות הגמל החדשות נכנסו לישראל, ובראשן עמדה קופת גמל להשקעה.

איך הכול התחיל

כדי להבין לעומק את משמעותן של קופות הגמל להשקעה עבור הציבור הישראלי, אנו נצטרך להחזיר אתכם אחורה בזמן.

בשנת 2008 התחולל משבר האשראי העולמי שהחל בארה"ב והתפשט במהרה לשאר חלקי העולם. אצלנו בישראל, המשבר הזה לא הורגש במלוא העוצמה. "ישראל הצליחה לעמוד מול המשבר הפיננסי העולמי" הצהירו בגאווה שלל שרי אוצר, חברי כנסת ובנקאים למיניהם. נכון, ישראל דילגה מעל המשבר הזה. אמנם הסיבה לכך לא נבעה מתחכום כלשהו או התנהלות כלכלית נבונה של הבנקים – סיפור אחר שלא ניכנס אליו עכשיו. וטוב שכך תאמינו לנו.   

אבל כן ניכנס אתכם אל אירוע פיננסי נוסף שהתחולל בשנת 2008. אירוע שרבים מאיתנו (בעיקר הגמלאים) כלל לא נחשפו אליו. לאירוע הזה קוראים תיקון 3 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים. מה קרה שם? לא הרבה, חוץ מעיוות חסר תקדים וחסר פרופורציה לקופות הגמל, כזה שהפך את כספי פיצויי הפיטורים שהיו פטורים ממס – לכספי קצבה מחוייבים במס. זאת מבלי לידע את הגמלאים שכאשר הגיעו למשוך את כספם נאלצו לשלם 35% מס שלא באשמתם.

קופות הגמל הנזילות נכחדו, המוניטין של קופות הגמל צנח, אמון הציבור ברשות הפיקוח על שוק ההון אבד. היה זה תחילת הסוף של קופות הגמל בישראל.

איך הכול השתנה

הרשות לפיקוח על שוק ההון הבינה שקופות הגמל בדרכן להיכחד, לכן החליטה לעשות מהלך : השקת קופות גמל חדשות! לפתע נוספו לחיינו קופת גמל בניהול אישי (IRA), קופת גמל לעצמאים וקופת גמל לפי תיקון 190 שביחד העלו את קרנן של קופות הגמל בישראל. את השאלה הציבורית "מה עדיף על קופת גמל?", הפכה הרשות לפיקוח על שוק ההון לשאלה – איזה קופת גמל מומלצת עבורנו היום?

ובכל זאת, ולמרות החידושים הרבים, נדמה היה שמשהו עדיין חסר בגזרת הגמל. שהקאמבק המתבקש עוד לא הושלם. שהציבור הישראלי מחכה לקופת גמל נוספת לפני שישאל בקול גדול איזה קופת גמל מומלצת.

הרשות לפיקוח על שוק ההון הבינה את הרמז ולכן יצאה במהלך נוסף ובשנת 2016 הכניסה לחיינו את הדומיננטית ביותר, המפתה ביותר, את הכוכבת של קופות הגמל שהחזירה את הכוח לציבור החוסכים – קופת גמל להשקעה.

ומה קרה מאז? קופות הגמל חזרו לחיינו בקאמבק שלא נראה בישראל מאז שמסטיק 'עלמה' חזר בטעם אוכמניות.

קופה עם חיסכון נזיל

קופת גמל להשקעה היא קופת גמל נזילה (!) המאפשרת לנו למשוך כספים באופן שוטף על פי הצרכים שלנו. נדגיש זאת שוב, קופת גמל נזילה. ושום תיקון לא יוכל לקחת לה את התואר הזה.  

מעבר לכך, מדובר פה במוצר לחיסכון פנסיוני שנהנה מכמות מרשימה של הטבות מס. מוצר שאינו חשוף לקנסות, עמלות יציאה או עמלת פירעון מוקדם. הכספים שבקופה מושקעים בשוק ההון בשלל מסלולים שונים, ונכון להיום, הכספים הללו רואים רווחים יפים מאוד (בהמשך נבין עד כמה).

ואמנם, נכון שמדובר בקופת גמל מומלצת מאוד. אך כמו כל מוצר פיננסי כזה או אחר, גם בקופת גמל להשקעה נמצא יתרונות לצד חסרונות. מה לעשות, אף אחד לא מושלם. ביום שנמצא מוצר פיננסי מושלם לחיסכון והשקעה אנחנו מבטיחים לספר לכם. עד שזה יקרה, נספר לכם על המאפיינים של קופת הגמל להשקעה.

היתרונות של קופת גמל להשקעה

 1. קצבה מוכרת פטורה ממסבקופת גמל להשקעה תוכלו להמיר את כספי החיסכון לקצבת פנסיה חודשית. את המעבר הזה תוכלו לעשות לאחר גיל 60, והקצבה הזאת תהיה, ניחשתם נכון, פטורה ממס.
 • מעבר חלק במסלולי השקעהתרצו לעבור ממסלול השקעה עתיר סיכון למסלול דל סיכון (או להיפך)? אין בעיה, תוכלו לעשות זאת בקלות, במהירות, ומבלי שזה יחשב לאירוע מס.
 • נזילות גבוהה  כאמור, הכספים בקופות גמל להשקה יהיו נזילים וניתנים למשיכה בכל נקודת זמן. ללא עמלת פירעון מוקדם, ללא הגבלת גיל, ללא הגבלה של תקופת הפקדה. אבל, משיכת הכספים הנצברים בקופה תהיה חייבת במס רווחי הון בשיעור 25% מהרווח הריאלי (כפי שמקובל במוצרי חיסכון פנסיוני דומים).  
 • הלוואה כנגד החיסכון – בקופת גמל להשקעה ניתנת לכם האפשרות לקחת הלוואה על חשבון הכספים שלכם. הלוואה בגובה של עד 80% מהחיסכון הצבור, לתקופה של עד 7 שנים. מה גובה הריבית שאלתם? פריים מינוס חצי. בהחלט משתלם.
 • הגנה מפני עיקול – כל הכספים שלכם בקופה מוגנים מפני עיקול ונושים.
 • מינימום הפקדה –  אין סכום מינימלי להפקדה בקופות גמל להשקעה.

החסרונות של קופת גמל להשקעה

 1. דמי ניהול גם כאן אנו נמצא את השודד הקטן הזה בשם דמי ניהול. רק שבקופת גמל להשקעה, בניגוד לשאר קופות הגמל, השודד הקטן נהיה גדול יותר והוא לובש כמה צורות שונות: תחילה הוא מתגלה בתור 'דמי ניהול שוטף' המוכרים והידועים לנו, אלו נעים בין 0.3-0.8 אחוז מהחיסכון הנצבר. בצורה השניה שלו, הוא מתגלה בתור 'הוצאות ניהול השקעות'. אה, ויש גם צורה שלישית – 'דמי ניהול לגופים חיצוניים'. שודד קטן כבר אמרנו?
 • אין הטבות מס בהפקדה שלא כמו קופות הגמל השונות או מוצרי הפנסיה המתחרים, בקופת גמל להשקעה לא תזכו להטבת מס במעמד הפקדת כספים.
 • מס על הורשת הכספים – אם חס וחלילה העמית בקופת הגמל הולך לעולמו, הכספים הצבורים בקופה שלו יועברו למוטבים ללא פטור ממס רווח הון. שוב, שלא כמו בקופות הגמל השונות. 
 • תקרת הפקדה – לקראת השקת קופות הגמל להשקעה היו ויכוחים רבים באשר לגובה תקרת ההפקדה. בסופו של דבר, הוחלט על תקרת הפקדה של 70 אלף ₪ בשנה לכל חוסך, במתכונת של הפקדה חד פעמית או הפקדות תקופתיות.  
 • אין מרכיב ביטוחי – בניגוד לקרן פנסיה או ביטוח מנהלים בהם קיים כיסוי ביטוחי (אובדן כושר אבודה, נכות וכו'), בקופת גמל להשקעה לא נמצא אחד כזה. כמובן שניתן (וגם מומלץ) לרכוש אותו בנפרד.

קופת גמל להשקעה בשנת 2020

אז ראינו את היתרונות וראינו גם את החסרונות של קופות הגמל להשקעה. מה הבנו מכך? קופת הגמל להשקעה היא אכן קופת גמל מומלצת. היא לא מושלמת, אבל היא כן משתלמת. מאוד משתלמת.

4 שנים לאחר השקתן בישראל ובקופות הגמל להשקעה מנוהלים כבר למעלה מ-7 מיליארד ש"ח. הכספים הללו מושקעים במניות, אג"חים, פיקדונות ונכסים לא סחירים – השקעות שנהנות מהריבית המצטברת ('ריבית דריבית'). במהלך 4 השנים האלה שיעור התשואה המצטברת של קופות הגמל להשקעה רק הלך וגדל: תשואה של 18% במסלול הכללי, ותשואה של 30% במסלול המניות. כאמור, משתלמת.

כיום, שנת 2020, כבר אין בכלל ספק שקופת הגמל להשקעה נחשבת להצלחה מסחררת. אותו ציבור ששאל חזור ואמור "איזה קופת גמל מומלצת?" זוכה כעת לתשובה שחיפש. כי אם לשפוט לפי דעת הקהל בארץ, זהו מוצר החיסכון הנחשק ביותר בשוק הפנסיה בישראל. האינפורמציה בידיכם, זה הזמן לקבל החלטה לגביי החסכונות שלכם – היוועצו בסוכן מוסמך בעל רישיון שיעזור לכם לבחור קופת הגמל להשקעה שתתאים לכם, במסלול השקעה שישתלם לכם.

נשמח לסייע לכם להרוויח הרבה יותר

השאירו פרטים ונציגינו יחזרו בהקדם

אודות המחבר

עדן מימון

עדן מימון

בעל רישיון פנסיוני ויועץ משכנתאות
מייסד מגזין FinTech.