מה זה ביטוח אמבולטורי? הצורך הציבורי בשירותים אמבולטוריים

שירותים רפואיים משלימים הם כבר עניין שבשגרה עבור הציבור בישראל. למרות ביטוח החובה שמעניקה לנו מערכת הבריאות הציבורית, למעלה מ-80% מהאזרחים מחזיקים בביטוח בריאות משלים כזה או אחר. אחד מהם זהו ביטוח אמבולטורי - ביטוח בריאות משלים המעניק שירותים רפואיים הנחוצים לציבור
נספח אמבולטורי

מערכת הבריאות הציבורית בישראל תכסה אותנו במקרים רבים של אירועים בריאותיים. אם נזדקק לשירותים רפואיים מסוימים, סל הבריאות יעניק לנו אותם במימון המדינה. אם נזדקק לתרופה מסוימת או טיפול בטכנולוגיה חדשנית, סל התרופות יעניק לנו אותם. שני הסלים הללו מעוגנים בחוק ביטוח בריאות ממלכתי ומתעדכנים מדי שנה בהתאם לצרכים של הציבור. או כך לפחות זה אמור לקרות.

יותר מדי זמן שאנו עדים לשבריריות של הגוף שבו אנו מפקידים את השמירה על בריאותנו. כשאנחנו ערים לכל מכלול הבעיות המושרשות אצלו, מטבע הדברים, האמון שלנו יתערער. חשוב שנישן בלילה בידיעה שביום צרה נוכל לקבל כל שירות רפואי הולם. בדיוק לשם כך, חשוב לדעת הכול על מה זה ביטוח אמבולטורי ואיך תורמים לנו שירותים אמבולטוריים.

מה זה ביטוח אמבולטורי?

לפני הכול, מה זה אמבולטורי? אז ככל הנראה נתקלתם בשלב כלשהו בחייכם במושג 'אמבולטורי'. אולי העמדתם פנים שאתם מבינים את משמעות המילה מפאת מבוכה, אולי אתם רק חושבים שאתם מבינים את משמעותה, ואולי זהו בכלל המפגש הראשון שלכם עם המילה אמבולטורי. אז ראשית, בואו ונפרק את השם המאיים הזה: בעברית, המילה אמבולטורי נגזרת מהלחם צמד המילים באנגלית – embolo-therapy. כשלעצמו, צמד המילים נגזר בכלל מלשון לטינית, אבל אנחנו לא ניכנס לשם. שנית, נספר לכם כי ביטוח אמבולטורי הוא חלק מביטוח בריאות משלים הכולל בתוכו שירותים אמבולטוריים.

ביטוח אמבולטורי מעניק לנו זכאות למגוון רחב של שירותי רפואה מונעת (טיפולים אמבולטוריים). מדובר למעשה בשירותי רפואה אשר אינם מצריכים אשפוז, ומציעים שירותים אבחנתיים וייעוץ פרטי.

מה מעניקים לנו שירותים אמבולטוריים?

  • התייעצות עם רופא פרטי – במידה ואנו נרצה להתייעץ עם רופא פרטי בכיר, אחד שניגשנו אליו בעקבות המלצות רבות ולא אחד שקופת החולים בחרה עבורנו באופן רנדומלי, ביטוח אמבולטורי יעניק לנו החזרים כספיים על המפגש.  
  • בדיקות אבחנתיות ללא המתנה ארוכה – כפי שאמרנו, התורים בקופות החולים הם ארוכים מהרגיל. אם עלינו לערוך בדיקות אבחנתיות (בדיקות הריון, אנדוסקופיה, ביופסיה, CT, אולטרסאונד, MRI, בדיקות קשב וריכוז לילדים, אבחון פסיכו-דידקטי ועוד), ביטוח אמבולטורי יאפשר לנו לקבל בדיקות מהסוגים הללו בתוך פרק זמן קצר. מבלי להתחנן לפקידת הקבלה בקופת החולים ומבלי לשלוח מיילים זועמים לפניות הציבור.
  • החזרים כספיים בגין טיפולי פיזיותרפיה ושירותי רפואה משקמת נוספים.
  • תיירות רפואית – החזרים כספיים בגין ייעוץ וחוות דעת רפואית בחו"ל.
  • האפשרות לבחור באופן אישי את הרופא או המכון הרפואי אצלו תקבלו טיפול אמבולטורי.

כשאנו ניגשים לרכוש ביטוח אמבולטורי – או כל ביטוח כזה או אחר – חשוב שנוודא מהו היקף הזכאות שלנו מהביטוח. מהו מרכיב ההשתתפות העצמית (אם בכלל קיים); פרק הזמן של תקופת האכשרה; גובה הפרמיה; תקרת ההשתתפות של הביטוח; ובמקרה של ביטוח אמבולטורי, את כל הפרטים באשר לטיפול אמבולטורי כזה או אחר ומכלול השירותים האמבולטוריים שמעניק לנו הביטוח.

הצורך הממשי שממלאים שירותים אמבולטוריים

אנו חיים בתקופה מאתגרת במיוחד עבור מערכת הבריאות בישראל. משפט שכזה היה נכתב גם לפני משבר הקורונה הנוכחי, ואפילו לפני מינויו של ליצמן. אבל למען הכנות ולמען הסר ספק, בכל מדינה בעולם הקונצנזוס הציבורי הוא שמערכת הבריאות חורקת. תמיד יהיו פוליטיקאים שיחתרו לרפורמות בתחום הרפואה, תמיד יהיו מטופלים שיתלוננו על שירות רפואי שקיבלו או לא קיבלו. יש וגם תמיד יהיה מה לתקן, אבל לא תמיד יהיה מי שידאג לתקן.

בחיים יהיו מקרים שנזדקק לבדיקה דחופה, אולי לשירות רפואי מסוים או להתייעצות עם רופא מומחה. אך קופות החולים ידחו את מבוקשנו בטענה שהשירות איננו נכלל בסל הבריאות הקיים. וזהו העיוות אותו ביטוח אמבולטורי נועד לתקן. למעשה, מדובר בביטוח שנועד להשלים את מניין השירותים הרפואיים של סל הבריאות ושל שירותי בריאות נוספים מקופות החולים (שב"ן) באמצעות שירותים אמבולטוריים משלימים הכוללים טיפול אמבולטורי כזה או אחר בשעת הצורך.

ביטוח אמבולטורי – משלים ומשתלם לנו

כבר שנים רבות אנו עדים לשחיקה במערכת הבריאות בישראל. הרופאים בארץ סובלים מתורנויות של 24 שעות ומשבר הקורונה הצית מחדש את הסוגיה שכבר שנים נזנחת בקרב מקבלי ההחלטות במערכת הבריאות. ושלא נטעה, הרופאים שלנו הם מדהימים ולאורך השנה האחרונה גם לזה קיבלנו תזכורת חשובה. אבל כשזה נאמר, חשוב לציין כי הקצאת המשאבים מעוותת, התורים תמיד ארוכים והשירותים הרפואיים הניתנים לכל אזרח בישראל אינם מספקים.

נציין כי בשנים האחרונות רופאים בכירים רבים בישראל נוטשים את מחלקות המערכת הציבורית כדי לעבוד במגזר הפרטי. נוסיף גם כי שיעור ההשתתפות של מדינת ישראל במכלול ההוצאות הרפואיות עומד על 62% – מהנמוכים ביותר מבין מדינות OECD. ואנו בטוחים שאין צורך בכך, אבל בכל זאת נזכיר לכם שאבחנה רפואית ומענה רפואי דחוף הם שני אספקטים חשובים לכל אדם. וגם זה קונצנזוס ציבורי שקיים בכל מדינה בעולם.

בשורה התחתונה: שירותים אמבולטוריים הוא כבר עניין שבשגרה עבור הציבור הישראלי וטיפול אמבולטורי יכולים רק להיטיב עם הבריאות של כל אחד ואחת מאיתנו. לכן, בשביל השקט הנפשי שלכם, השאירו פרטים ומיד ייצור אתכם קשר סוכן ביטוח מוסמך עם הצעה משתלמת ביותר עבור ביטוח אמבולטורי.  

נשמח לסייע לכם להרוויח הרבה יותר

השאירו פרטים ונציגינו יחזרו בהקדם

אודות המחבר

Picture of עדן מימון

עדן מימון

בעל רישיון פנסיוני ויועץ משכנתאות
מייסד מגזין FinTech.